Vinice

Výměra viničních tratí dosahovala v 17. století až 30 % obdělávané půdy území. Během dalších dvou století zastoupení vinic postupně klesalo, až se ve 20. století zejména díky kalamitnímu výskytu révokaza ustálilo na pouhých 7 % rozlohy. Opětovné navýšení přinesl příchod 21. století, kdy před vstupem do Evropské unie byly hromadně zakládány nové vinohrady na orné půdě.V současné době činí výměra registrovaných vinic v katastrech obcí nacházejících se v CHKO Pálava celkem 1 663 ha.

  • Železná

    Tato špičková poloha poskytuje vyjímečná vína odrůd André, Kerner, Cabernet sauvignon, Merlot, Frankovka a Ryzlink vlašský. Trať leží ve vyšší nadmořské výšce (350 m) na velmi mírných svazích až náhorních rovinách pod vrcholky Pálavy s jižní expozicí. Půda je zde těžší, nezáhřevná, jílovitá, s vysokým obsahem vápníku a vápenným skeletem. Poloha nikdy netrpí suchem. Vinice jsou mladé, vysazené na počátku 90. let 20. století. Z této polohy se dodávalo víno na dvůr císařovny Marie Terezie.

  • Purmice

    Patří papírově také k tomu nejlepšímu, co Pálava nabízí. Mikrosvín z této tratě nabízí nové VOC, pochází odtud i tři vína Vinselektu, které má momentálně v nabídce z pálavských vlašáků jeden pozdní sběr a dva bobulové výběry.

  • Goldhamer

    Goldhamer

    Na rozdíl od Železné tuto trať moc ve vinotékách nepotkáte. Přitom by se mělo jednat o stejně kvalitní (ne-li ještě lepší) polohu s jižní orientací, opět vyšším obsahem vápna a větším sklonem terénu. Mikrosvín, který jako jeden z mála tuto trať nabízí, z ní v ročníku 2011 představuje dokonce premiérově Ryzlink vlašský apelace VOC.

  • U třech panen

  • Pod Pálavou

    Tato trať se nachází v těsné blízkosti Pálavy na severovýchodní straně, na malém svahu nad Novomlýnskými nádržemi. Orientace této vinice způsobuje okamžité oslunění v ranních hodinách, avšak odpoledne a večer jsou již hrozny před přímým sluncem většinou chráněny. Podmínky, ve kterých tyto hrozny vyzrávají, dávají tedy opět předpoklad k výbornému uchování aromatických látek v hroznech, které nejsou dlouhodobě vystavovány ostrému slunci. Nadmořská výška se zde pohybuje od 210 do 260 m.n.m. a svažitost je poměrně stálá se sklonem přibližně 15 %. Půda je zde spíše lehčí až středně těžká s převahou spraše, množství vápencového štěrku je do 10 %.

  • Pod Martinkou

    khashdoa asfn

Připojené obrázky

Golhamer 20417409_720 20417377_720 images7DLN316I imagesAY2J1VAL imagesUJWFX5LU images6H5NHLYW