Apelační systémy v jiných zemích a u nás

Proslulá francouzská vína

Ve Francii nesou nejkvalitnější vína označení AOC (Appellation d´Origine Contrôlée). Původ, odrůdy, množství produkce, pěstitelské metody, techniky zpracování a kvalitu produktů kontroluje 400 úřadů po celé Francii; vína AOC tvoří zhruba jednu třetinu tamní produkce.

 

Vína ze slunné Itálie

V Itálii se kromě stolních vín nejčastěji setkáte s označeními DOC a DOCG. Oblasti s tímto statutem mají stanoveno kvalitativní omezení produkce hroznů pro vyšší jakost vín. Vína označená DOC (Denominazione di Origine Controllata) jsou kontrolována podle původu, výnosu, doby zrání, technologie a kvality. Existuje přes 500 druhů takových vín, od průměrných až po nejkvalitnější. Systém DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) představuje nejvyšší stupeň kvality a platí pro špičková vína DOC.

italská vinice v Toskánsku 

V Rakousku fungují dva systémy značení zároveň

V Rakousku funguje souběžně s germánským systémem i apelační systém DAC (Districtus Austrie Controllatus), který na jaře roku 2010 třídil vína podle sedmi apelací. Dva systémy značení nyní podobně fungují i u nás.

Vína z Mikulova a Modrých hor

Jelikož se systém VOC Znojmo jako „pilotní projekt“ plně osvědčil, byla v minulém roce založena další VOC. Vinaři v obcích okolo Velkých Pavlovic založili VOC Modré hory. V něm jsou zařazena červená vína z modrých hroznů (odtud Modré hory) a to Frankovka, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Svá vína na trh uvede v nejbližší době rovněž systém VOC Mikulov, který tak označuje hned 7 odrůd révy vinné (Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré, Pálava a Svatovavřinecké). Od roku 2012 se o hodnocení VOC Pálava ucházejí vína jediné odrůdy, a to Ryzlink vlašského, kterému se v alkalickém vápenitém podloží v okolí Pálavy mimořádně daří.

moravská vinice

 

XXXX